اختلالات دفعی(بی ­اختیاری مدفوع)

خصوصیت اصلی این اختلال عبارت است از دفع مکرر مدفوع در مکان های نامناسب مانند لباس یا کف اتاق. این اختلال در غالب موارد غیرعمدی است و ندرتا ممکن است عمدی باشد.

معمولا کنترل مدفوع بین ۳۰ ماهگی تا ۴ سالگی به دست می آید. تقریبا ۱۰% کودکان ۵ ساله بی اختیاری مدفوع دارند. این اختلال در پسرها بسیار شایع تر است. آموزش ناکافی آداب دفعی، استرس های روان شناختی مانن شروع مدرسه و تولد فرزند جدید در منزل، اختلالات حرکت روده و عملکرد اسفنکتری، یبوست مزمن و شدید، مشکلات خانوادگی، عقب ماندگی ذهنی و تاخیر در تکامل عصبی در سبب شناسی این اختلال نقش دارند.

همانگونه که ذکر شد علامت اصلی این اختلال عبارت است از دفع مکرر مدفوع در مکان های نامناسب، برای تشخیص گذاری، دفع مدفوع با مشخصات فوق حداقل یک بار در ماه و به مدت حداقل سه ماه باید تداوم داشته و سن تقویمی کودک حداقل ۴ سال باشد. این کودکان غالبا خجالت زده بوده و تمایل دارند که از موقعیت هایی مانند اردوگاه و مدرسه اجتناب کنند چرا که در نزد دیگران شرمسار خواهند شد. بی اختیاری مدفوع ندرتا در خواب اتفاق می افتد. در مواجهه با این کودکان علل پزشکی را باید در نظر داشت. مهم ترین این علل عبارتند از: هیپوتیروئیدی، هیپرکلسمی، کمبود لاکتاز، بیماری هیرشپرونگ، فیسور آنال و استتوز رکتال.

در درمان این کودکان تعدیل فشارهای محیطی ضروری است. روان درمانی فردی به خصوص در جهت افزایش اعتماد به نفس کودک کمک کننده است. رفتار درمانی در غالب موارد ضروری هستند. باید به والدین کمک کرد تا از تنبیه کودک اجتناب کنند. اصلاح مشکلات پزشکی مانند یبوست و مگاکولون ضروری است.

 

 

مریم گرایلی افرا

درباره مریم گرایلی افرا

معاون سایت
این نوشته در عمومی ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>