روش های درمان فلج مغزی

روش های مختلف درمانی:

الف – توانبخشی (Rehabilitation)
1- کاردرمانی : کاردرمانی یک سری فعالیت های هدف مند را به منظور افزایش استقلال مهارت های حرکتی درشت و ریز طراحی می کند. کاردرمان به کودک فلج مغزی در استفاده از وسایل تطبیقی از قبیل وسایل مورد نیاز جهت نشستن، حمام کردن، ایستادن و غذا خوردن و … کمک می نماید.
۲- فیزیوتراپی : هدف از فیزیوتراپی کودکان فلج مغزی کمک به این افراد به منظور دستیابی آنها توانمندی های جسمی حرکتی شان می باشد.
۳- گفتاردرمانی : هدف گفتاردرمانی تسهیل و بهبود مهارت های ارتباطی کودک فلج مغزی می باشد. یک کودک    فلج مغزی ممکن است نیاز به کمک در زمینه غلبه بر یک مشکل خفیف تلفظ داشته باشد یا اینکه ممکن است او نتواند از طریق گفتاری و کلامی با دیگران ارتباط برقرار کند و نیازمند یک روش غیر کلامی جهت برقراری ارتباط باشد. که از جمله این روش ها می توان به روش ارتباط از طریق چشم، زبان اشاره، عکس خوانی و ارتباط از طریق دستگاه های الکترونیکی اشاره کرد.
ب – ارتوزها، قالب های گچی و اسپلینت ها
برای اکثر کودکان فلج مغزی به منظور تقویت روشهای توانبخشی اغلب ارتوز، اسپلینت و قالب های گچی تجویز می شود. این وسایل به حفظ و ایجاد ثبات در مفصل و قرار دادن مفصل در وضعیت صحیح و همچنین ممانعت از کشش بیش از حد عضلات کمک می کنند.
ج – روشهای درمان دارویی
ممکن است برای کودک مبتلا به فلج مغزی بدلیل شرایط خاصی نظیر ابتلا به تشنج یا سفتی های دردناک در نتیجه اسپاسم های شدید از داروهای خاصی استفاده شود. سفتی عضلانی را می توان از طریق تزریق داروهایی ویژه ای از قبیل بوتوکس (Botox) برای مدت چند ماه مهار کرد.
د- جراحی
ممکن است به منظور کاهش اثر سفتی عضلانی برای ستون فقرات، لگن و پاهای کودک مبتلا به فلج مغزی یک سری جراحی های ازتوپدی و بافت نرم برای او انجام شود. در این روش های جراحی می توان با بلند کردن طول عضلات و انتقال تا …… حرکت کودک را تسهیل نمود. زمانی که رشد کودک متوقف شود از روش درمانی جراحی استخوانی به منظور وضعیت دهی صحیح به استخوان های فرد مبتلا به فلج مغزی نیز ممکن است استفاده شود.
گاهی اوقات متخصصین مغز و اعصاب ممکن است ریشه های عصبی که کنترل تون عضلانی را بعهده دارند را نیز جراحی نماید. در این روش که ریزوتومی انتخاب پشتی نامیده می شود هدف کاهش سفتی عضلانی می باشد.

کودکان فلج مغزی همانند سایر کودکان به محبت، توجه، عاطفه، صمیمیت و رابطه دوستانه و انسانی نیازمند می باشند.

کاربرد وسایل  تطبیقی
امروزه وسایل کمکی زیادی جهت کمک به افراد مبتلا به فلج مغزی وجود دارد. که این وسایل به فرد کمک می کند تا براحتی فعالیتهای روزمره زندگی خویش را انجام دهد.
۱- وسایل کمک حرکتی
- ویلچر (دستی و الکترونیکی) – دوچرخه و سه چرخه های مخصوص
- رورؤک عصا و والکر
۲- وسایل کمک ارتباطی
- تابلوهای سمبولیک
- دستگاههای الکترونیکی ترکیب کننده صوت
- کیبوردهای مخصوص
۳- تسهیلات کمکی فعالیت های روزمره زندگی
- درهای الکترونیکی که بطور اتوماتیک باز و بسته می شوند
- وسایل تغذیه ای (از قبیل قاشق و …) با دستهای بلند
- سیستم های کنترل محیطی. البته وسایل فوق الذکر بسته به فرهنگ و نوع کشور متغیر می باشند.
۴-توجه به توانمندیهای کودک
از آنجائی که معلولیت کودک کاملاً‌ مشخص است و میزان درمان آن نیز تا حد زیادی قابل پیش بینی است، رسیدگی به سایر توانمندی ها و استعدادها و از طرفی توجه به سلامت روحی کودک از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

لذا توصیه های زیر قابل تأمل است :
۱- ارزیابی کودک توسط درمانگر به منظور بررسی برخی اختلالات یادگیری کودک و انجام آزمایش های خاص به منظور جبران به موقع مشکلات.
۲- اهمیت به آموزش کودک و ایجاد مهارت های مختلف اعم از مهارت خودیاری، مهارت های اجتماعی، حرکتی، آموزش های تحصیلی و غیره.
بسیاری از کودکان با مشکلات جسمی از هوش و استعداد خوبی برخوردارند که پرورش مهارت ها و استعدادها خصوصاً در سنین قبل از دبستان می تواند در ایجاد اعتماد به نفس بیشتر کودک در مدرسه و مراحل بعدی زندگی او نقش    به سزایی داشته باشد.
۳- لازم به ذکر است که کودکان با مشکلات جسمی شدید که شاید از رفتن به مدرسه محرومند از یادگیری و آموزش محروم نیستند و نباید محروم شوند.
۴- کودکانی در عین حال از نظر ذهنی نیز دارای محدودیت هایی هستند را می توان با مشاوره و اهتمام به توانمندسازی کودک در خودیاری و استفاده از توانمندی هایش بهبود بخشید و شاید این امر از اهمیت بیشتری برخوردار باشد.

درباره نرجس یارمحمدی

عضو فعال
این نوشته در فلج مغزی ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5 پاسخ به روش های درمان فلج مغزی

 1. kardarmany kardarmany می‌گوید:

  خوب بود

 2. لیلا حفاریان می‌گوید:

  با سلام و تشکر از سایت خوب شما و این مطلب آموزشی
  در تایید مطلب
  اگرچه خوشبختانه درمان دارویی صحیح اختلالات رفتاری شناختی بسیاری از بیماریها می تواند به رفع مشکلات و سبکتر نمودن باری که بر شانه های خسته خانواده بیماران سنگینی می کند، کمک ارزنده ای بنماید، اما هرگز نمی توان ارزش روشهای مناسب برخورد با اختلالات شناختی، توانبخشی و کاردرمانی را در این بیماران نادیده انگاشت و تردیدی نیست که دارو درمانی تنها بدون به کار بستن روشهای درمانی رفتاری و توانبخشی، نمی تواند به بهبود کیفیت زندگی بیماران و خانواده آنان کمک موثری نماید.
  فلج مغزی و سایر بیماریهایی که با دمانس همراهند که یکی از مهمترین آنها بیماری آلزایمر است، از این دسته اند.
  با توانبخشی افراد مبتلا به دمانس، می توان روند بیماری را کند نمود، سالهای ناتوانی را به طور قابل ملاحظه ای به تعویق انداخت و با حفظ استقلال بیمار، تقویت حافظه و در نهایت افزایش اعتماد به نفس او، مراقبت را برای مراقبین آسان و قابل تحمل نموده، استرس و فشارهای ناشی از امر مراقبت را کاهش داد.
  توانبخشی و کاردرمانی- مهمترین جزء درمانهای غیردارویی- مجموعه ای از اقدامات هدفمند است که درجهت توانمندسازی بیماران و دستیابی به سطح نهایی توانایی و عملکرد جسمی، حسی، ذهنی، روانی و اجتماعی و حفظ این توانایی ها انجام می شود. امروزه بر اساس مطالعات انجام گردیده، می دانیم که توانبخشی، در بهبود خلق و خو و عملکرد بیماران با آسیبهای مغزی پیشرونده – در هر مرحله و یا درجه ای از شدت – موثر است و شواهد موجود نشان می دهند که این رویکرد در افراد مبتلا به دمانس و بیماری آلزایمر، قابلیت ایجاد تغییرات مثبت در خلق، رفتار و کیفیت زندگی را دارد.
  در اینجا لازم می بینم جهت ارتقاء سطح اطلاعات دانشجویان گرامی کاردرمانی کتابی بسایر مفید را معرفی نمایم
  تاکنون کتاب های متعددی در زمینة دمانس و بیماری آلزایمر چاپ و منتشر شده است که به توضیح بیماری، علل و علایم آن پرداخته اند. در نهایت در بهار سال ۱۳۹۳ مجموعه آموزشی کاربردی که با بیانی علمی، ساده و روان به چگونگی برقراری ارتباط و تعامل با بیمار مبتلا به دمانس و آلزایمر می پردازد و با معرفی فعالیت هایی عینی و عملی به فرد مراقب و بیمار کمک می کند تا کیفیت زندگی را ارتقا داده و لحظات خوشی را با یکدیگر سپری کنند، برای اولین بار چاپ و منتشر گشت. این مجموعه آموزشی شامل کتاب و سی دی می باشد و پاسخی است به نیاز محسوس افراد مبتلا به بیماری آلزایمر به توانبخشی و نیز نیاز مراقبین این بیماران به آموزش. در کتاب و سی دی فعالیتهای هدفمندی آورده شده است که در عین سادگی و سهولت، اهداف بزرگی از قبیل ارتقاء وضعیت شناختی و جسمانی بیمار، تقویت مهارتهای حرکتی و تقویت حواس را دنبال می نماید. همچنین از دیگر مزایای انجام فعالیتهای کتاب می توان به ارتقاء عزت نفس و استقلال بیماران، بهبود روابط اعضای خانواده و خَلقِ ساعاتی شاد برای بیمار و مراقبینی که اغلب از ناتوانی در برقراری ارتباط با عزیزشان خسته شده اند، نام برد. این کتاب بنا بر نیاز مبرم و تقاضای مکرر مخاطبان و گروه هدف اصلی کتاب که خانواده ها و مراقبین حرفه ای و غیر حرفه ای هستند تهیه گشته است. از نقاط قوت این مجموعه می توان به سی دی آموزشی که روش انجام کلیه فعالیتها را با کیفیتی عالی به مخاطبین خود ارائه می نماید، اشاره نمود. این کتاب به دنبال سالها تجربه کار با بیماران مبتلا به دمانس و بیماری آلزایمر توسط سرکار خانمها مینا جهانگیری و لیلا حفاریان – دو تن از کارشناسان بیماری آلزایمر – پدید آمده است و مخاطبان آن را گروههای زیر تشکیل می دهند:
  - مراقبین سالمندان
  - مراقبین خانوادگی افراد مبتلا به دمانس( فراموشی) و بیماری آلزایمر
  - مراقبین حرفه ای افراد مبتلا به دمانس( فراموشی) و بیماری آلزایمر
  - مربیان مراکز توانبخشی سالمندان و مراکز توانبخشی افراد مبتلا به دمانس( فراموشی) و بیماری آلزایمر
  - کارشناسان حوزه سالمندی
  - مراکز سالمندی
  - مراکز خدمات پرستاری و مراقبت در منزل
  - کاردرمانگرها، روانشناسان و دانشجویان رشته های مرتبط و….

  این مجموعه آموزشی مورد تایید دکتر یحیی سخنگویی – معاون محترم توانبخشی سازمان بهزیستی کشور- و سرکار خانم دکتر مریم نوروزیان- متخصص مغز و اعصاب/ هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسس دپارتمان حافظه ایران/ عضو کمیته علمی انجمن آلزایمر جهانی ) قرار دارد.
  جهت تهیه این مجموعه آموزشی می توانید به آدرسهای زیر مراجعه نمایید:
   تهران‏‏‏‎، بلوار میرداماد، میدان مادر، خیابان شهید شاه نظری، خیابان نظام، دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران، انتشارات نگاه.
   تهران: کوی نصر(گیشا)، نبش بیست و هفتم، روبروی مسجد جعفریه، فروشگاه سبک زندگی طیبه، شماره تماس ۰۲۱-۸۸۴۸۷۳۱۹
   همچنین در تهران و یا تمامی شهرستانها می توانید از طریق تماس با شماره تلفن ۰۹۳۶۱۳۱۳۰۹۷ و یا از طریق ایمیل زیر
  Leila.hafarian@gmail.com
  سفارش دهید. کتاب برای شما ارسال خواهد شد.

  • میثم نظام الدینی می‌گوید:

   با تشکر از شما
   اسم کتاب هست سفری باهم( کتاب کار برای مراقبین افراد مبتلا به دمانس(فراموشی) و بیماری آلزایمر که البته من اون رو نخوندم اما به هرحال هر تلاشی در زمینه کمک به این بیماران مقدس و ارزشمند است
   امیدوارم مطالب کتاب به دوستان همکار و علاقمند کمک کند

 3. لیلا حفاریان می‌گوید:

  با سلام مجدد خدمت مدیر محترم سایت من اسم کتاب در نظر قبلی را فراموش کردم ذکر کنم
  اسمش هست سفری باهم( کتاب کار برای مراقبین افراد مبتلا به دمانس(فراموشی) و بیماری آلزایمر
  چون کتاب بسیار خوب و کاربردی است برای توانمندسازی و تمرین درمانی بیماران با همه انواع اختلالات شناختی و عملکردی و سایت شما هم منبع اطلاع رسانی عالی است برای کاردرمانگرها این پیام ارسال شده است که ممنون می شوم در صورت تایید نظر اسم کتاب را هم به متن بالا اضافه فرمایید
  پیشاپیش از همراهی شما کمال تشکر را دارم
  حفاریان

 4. اعظم ساسانیان می‌گوید:

  باسلام پسر۱۰ماهه ای دارم که حدود۲هفته استدچاراسپاسم شبرخواران شده البته تحت نظرنورولوژیست اطفال داروی سابریل استفاده میکنه،میخواستم بدونم مشکلاتی که میگن بعدهادچارپس رفت تکاملی یاتأخیرمیشن باکاردرمانی حل میشه یانه؟لطفاراهنمایی وکمک کنید من خیلی نگرانم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>