اقدامات کاردرمانی در سندروم تونل کارپ

سندروم تونل کارپ(CTS) یکی از شایع ترین سندروم های فشاری در اعصاب محیطی است. CTS، شایع ترین و شناخته شده ترین نوروپاتی فشاری است. در اکثر بیماران یافته های بالینی آشکار بوده و براحتی قابل تشخیص است ولی در برخی از بیماران تشخیص دشوار بوده و علائم کاملا مبهم و گول زننده است. CTS در خانم های میانسال و سفیدپوستان رایج تر است.

عصب مدین (C5-T1):

دلیل ایجاد CTS درگیری عصب مدین در تونل کارپال است. این عصب در این تونل در مجاورت ۹ تاندون قرار گرفته است. این عصب پس از ورود به ساعد، در ۵ سانتی متر بالاتر از فلکسور رتیناکولوم به سطح می آید و در مچ دست بین تاندون عضلات قلکسور دیجیتروم سوپرفیشیالیس و فلکسور کاپای رادیالیس قرار میگیرد که پس از عبور از زیر فلکسور رتیناکولوم وارد کف دست میشود.

اتیولوژی:

هر گونه ضایعه فضاگیر در تونل کارپ بر روی عصب مدین میتواند منجر به CTS شود از جمله: تنوسینوویت، RA، سل، عفونتهای intercarpal، تومورها، شکستگی ها به خصوص اطراف مچ، التهاب مفصلی، شرایط غیر طبیعی تاندونها(مثل قرارگیری لومبریکالها در تونل کارپ)

در این موارد نیز احتمال ابتلا به CTS را داریم: حاملگی(برخی در دوران بارداری و برخی در دوران شیردهی- با اسپیلینت و تزریق بهبود می یابد)، فقدان ویتامین B6(در اکثر افراد مبتلا وجود دارد)، دیابت قندی(حدود۲۰درصد دیابتی ها)، افزایش سن، سابقه فامیلی(بالارفتن خطر ابتلا تا ده برابر)

طبقه بندی بالینی:

۱-  دارای کمترین علائم است.بیماران از خواب رقتگی و درد و گزگز در مسیر عصب مدین شکایت دارند. علائم در شب افزایش می یابد و بیمار برای کاهش علائم درد وخونرسانی بهتر دست خود را بادبزنی تکان میدهد(در این حالت تستها منفی یا به به ندرت مثبت خواهد بود)

۲-  دارای علائم ثابت مثل کاهش حس، تنبلی دست و ضعف در قدرت pinch، خواب رفتگی و کاهش مهارت در حین کار. درد در شب و نیز هنگام کار با دست افزایش می یابد. در اکثر بیماران علائم خواب رفتگی، درد شبانه، سوزش و ورم دست و احساس پرخونی در دست افزایش می یابد. درجاتی از ضعف یا آتروفی نتار را در این گروه داریم.

۳-  دارای علائم شدید و طولانی اند. اختلال حسی و عملکردی دست کاملا واضح است. لاغری شدید تنار، آتروفی پوست و کاهش شدید مهارت در هنگام کار را داریم.

معاینات

·حسی : در موارد پیشرفته، علائم از اختلال خفیف حس تا از دست رفتن افتراق دو نقطه میتواند متغیر باشد. دوگانه شدن حس انگشت حلقه در اثر دو عصبی بودن حس این انگشت به چشم میخورد و بطور کل حس ۳٫۵ انگشت خارجی از سطح پالمار را عصب مدین تامین میکند.

·حرکتی : عضله ابداکتور پالیسیس برویس=بیمار شست خود را در زاویه قائم نسبت به کف دست در مقابل مقاومت دور میکند.؛!؛ عضله آپوننس پالیسیس=بیمار با شست در مقابل مقاومت قاعده انگشت کوچک خود را لمس میکند؛!؛اولین عضله لومبریکال=بیمار انگشت اشاره خود را در مفصل PIP در مقابل مقاومت صاف میکند در حالی که مفصل MP بیش از حد کشیده و ثابت باشد.

تستهای درمانی:

تست فالن: بیمار پشت دستهای خود را بر روی یکدیگر قرار میدهد در حالی که قدام ساعد و کف دست او باهم زاویه ۹۰ درجه بسازند و به مدت یک قیقه در این وضعیت نگه میدارد.سوزش و گزگز در مسیر عصب مدین نشانه مثبت بودن CTS است.

تست تینل: در قسمت قدامی مچ با چکش رقلکسی چند ضربه به مسیر عصب مدین وارد میکنیم. ایجاد گزگز در مسیر عصب نشانه مثبت بودن CTS است.این تست ممکن است به صورت کاذب در افراد طبیعی نیز مثبت شود به همین دلیل در کنار علائم دیگر ارزش پیدا میکند.

درمان ها:

الف) غیر جراحی: برای موارد خفیف، با علائم متناوب و موارد حاد ناشی از عارضه ای خاص توصیه میشود شامل:

۱- پرهیز از علائمی که سبب تشدید علائم شود.

 ۲- استفاده از اسپیلینت مچی

 ۳- تزریق استروئید موضعی

۴- تجویز استروئید خوراکی به مدت کوتاه

۵- تجویز داروهای غیر استروئید خوراکی

 ۶- استفاده از داروهای مدر

 ۷- استفاده از ویتامین B6

 ۸- استفاده از روشهای فیزیکی مانند ورزش درمانی، کاردرمانی و استفاده از مدالیته های فیزیوتراپی مانند اولتراسوند همراه با دارو و درمانهای الکتریکی مثل TENS

 بیمارانی که دچار دردهای شبانه میشوند یا دچار دردهای متناوب هستند احتمالا تغییر در فشار تونل کارپ باعث بروز علائم میشود که به آنها استفاده از اسپیلینت در وضعیت صفر درجه مچ توصیه میگردد.

نکات قابل توصیه: کاهش فعالیتهایی از قبیل مشت کردن، گرفتن اشیا، تایپ کردن، بافتن، کاهش فعالیتهای انگشتان مانند پاک کردن سبزی، شستشو با دست، خیاطی و… میباشد.

مطالعات نشان میدهد که ۷۱ درصد بیماران به درمانهای غیرجراحی پاسخ داده اند. بعلاوه بیماران با سن کمتر از ۴۰ سال و مردان به اسپیلینت و تزریق بهتر جواب میدهند.

ب) جراحی: این جراحی بسته به مهارت جراح با حداقل زمان ۱۰ دقیقه قابل انجام است .

پس از جراحی فشار تونل کارپ به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

با تشکر از همکار گرامی سرکار خانم یار محمدی، از تمامی همکاران محترم که تمایل به انتشار مطالبشان روی وبسایت کاردرمانی دارند دعوت میشود با ارسال مطالب خود در پربار شدن وبسایت ما را یاری فرمایند.

درباره نرجس یارمحمدی

عضو فعال
این نوشته در اختلالات ارتوپدی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>