یکپارچگی حسی (قسمت دوم)

پلاستی سیتی عصبی

زمانی که یک کودک واکنش انطباقی نشان میدهد تغییراتی در سطح ارتباطات عصبی رخ می دهد. به این تغییرات خاصیت پلاستی سیتی عصبی گفته می شود. بنابراین پلاستی سیتی توانایی یک ساختار و قابلیتهای آن برای رشد کردن بصورت مرحله ای از طریق کارهایی که انجام میدهد، میباشد. در منابع عصب شناسی تاکید شده است که زمانیکه سیستم عصبی اجازه جستجو در محیط مورد علاقه اش را داشته باشد افزایش چشمگیری در شاخه های دندریتی، ارتباطات عصبی و کارایی آنها و سایز مغز اتفاق می افتد که این تغییرات در افراد جوان بسیار چشمگیر است. البته خاصیت پلاستی سیتی در تمامی طول زندگی وجود دارد. باید توجه کرد که صرفا قرار گرفتن در معرض تحریکات حسی و دریافت این تحریکات بصورت غیر فعال منجر به تغییر در سیستم عصبی نمی شود بلکه پاسخ های تطابقی کودک است که خاصیت نروپلاستیک سیستم عصبی را فعال می نماید.

سازماندهی سیستم عصبی مرکزی

آیرز در مورد سیستم عصبی مرکزی انسان دیدگاهی سلسله مراتبی داشت. او بوسیله این دیدگاه سعی کرد تا عملکرد سیستم عصبی و وظایف آنرا توضیح دهد. در این دیدگاه نخاع در پایین ترین سطح و نیمکره های مغزی در بالاترین سطح قرار دارند. بنا بر این دیدگاه کورتکس مغز در بالاترین قسمت سلسله مراتب قرار دارد و برای دریافت اطلاعات حسی بسیار تخصصی شده است و بر سطوح پایین تر سیستم عصبی اثر مستقیم دارد. بطور مثال کورتکس ممکن است به سطوح پایین تر فرمان بدهد که یک محرک خاص را نادیده بگیرند.

این توانایی مهاری کورتکس مغز یک توانایی مهم است که منجر می شود مغز عملکرد سطح بالایی داشته باشد. سطوح پایین تر سیستم عصبی دارای عملکردهای اولیه و کمتر تخصص یافته است. یکی از مهم ترین مسئولیت های سطوح پایین تر سیستم عصبی فیلتر کردن و  اصلاح اطلاعات حسی پیش از ارسال آنها به کورتکس است. بنابراین کورتکس جهت دریافت اطلاعات حسی مناسب و آنالیز این اطلاعات برای استفاده و برنامه ریزی کردن کارها به سطوح پایین تر وابسته است.آیرز باور داشت که جنبه های مهم یکپارچگی حسی در سطوح پایین سیستم عصبی خصوصا ساقه مغز و تالاموس قرار دارد. بیشتر پردازش سیستم عصبی مرکزی از حس تعادل ، در ساقه مغز اتفاق می افتد و بیشتر اطلاعات حس پیکری نیز در تالاموس پردازش می شود.

یکی دیگر از اصولی که آیرز به درستی مورد تاکید قرار داد، رشد مرحله ای سیستم عصبی است که از پایین به بالا انجام می شود. یعنی نخاع و ساقه مغز زودتر از کورتکس رشد می نماید. این رویکرد سلسله مراتبی آیرز را به این سو هدایت کرد تا نتیجه بگیرد که سیستم های حس پیکری و تعادلی اولیه در کودکان نقش مهمی دارد. او نتیجه گرفت که اصلاح عملکردهای اولیه مثل کنترل حالت بدن، تعادل و ادراک لمسی پایه حسی- حرکتی مناسبی برای عملکردهای سطح بالاتر مثل عملکردهای درسی، رفتاری، خود تنظیمی و مهارتهای حرکتی پیچیده فراهم می آورد. مطابق با دیدگاه آیرز، دیدگاههای مختلف دیگری نیز وجود دارد که در طی سالها بر توجیه فرضیه های یکپارچگی حسی تاثیر گذاشته است.

میثم نظام الدینی

مدیر سایت/ کارشناس ارشد کاردرمانی

More Posts

درباره میثم نظام الدینی

مدیر سایت/ کارشناس ارشد کاردرمانی
این نوشته در اوتیسم ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>